Jak powinien wyglądać bezpieczny spływ kajakowy?
Ten typ rozrywki cieszy się coraz większą popularnością w sezonie letnim. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu, również w przypadku rodzin z dziećmi. Jak powinny wyglądać organizacja spływu kajakowego, aby wszyscy uczestnicy byli przez cały czas bezpieczni?
O czym pamiętać podczas bezpiecznego spływu?
Każdy uczestnik musi mieć na względzie przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Obowiązkowo należy mieć na sobie prawidłowo założoną kamizelkę. Zakazane jest spożywanie alkoholu oraz wsiadanie do kajaku pod jego wpływem. Jeśli jakaś osoba nie umie pływać, zawsze musi się obok niej znajdować osoba posiadająca tę umiejętność. W przypadku dzieci poniżej 15. roku życia jest to szczególnie istotne.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Na burtach kajaka nie wolno siadać i wstawać. Grozi to bowiem wywrotką i utonięciem. Zabrania się też wypływać przed prowadzącego i znikać mu z zasięgu wzroku. W razie przeszkody na rzece czy wypadku trzeba wydać odpowiednią komendę – stop na wodzie. Poszkodowanym pomagają zawsze ratownicy lub sam instruktor. Reszta uczestników powinna spokojnie w tym czasie poczekać na rozwój wypadków. Poza tym w czasie pokonywania zakrętów i omijania przeszkód można pomagać sobie wiosłem czy rękami odpychając się od roślin. Trzeba przy tym pozostać bardzo uważnym, aby nikogo przypadkowo nie zranić. Belki obłożone kamieniami przepływa się samym środkiem. Wówczas ryzyko rozbicia się kajaka jest zdecydowanie najmniejsze. Z kolei w przypadku napotkania miejsc szczególnie niebezpiecznych, lepiej jest dobić do brzegu, przenieść kajak i dopiero kontynuować podróż. W razie wypadku trzeba szybko wydostać się z wody oraz poczekać na profesjonalną pomoc. Kluczem do sukcesu jest zawsze zachowanie nieco rozwagi i ostrożności podczas spływu.
Zapraszamy do skorzystania z naszej atrakcyjnej oferty!